Epidemiologiczne

Badania epidemiologiczne i kliniczne pacjentów z rejonu południowo-zachodniej Polski.

 

Zbadano 1818 pacjentów z boreliozą lub po inwazji kleszcza z podejrzeniem boreliozy oraz 600 pacjentów w celu potwierdzenia boreliozy. Przeprowadzono zbiór krwi celem oznaczenia przeciwciał w klasie IgG oraz IgM Borrelia wśród osób mających kontakt z kleszczem w następujących regionach:  Tworóg, Brynek, gmina Zbrosławice (Zbrosławice, Ziemięcice, Kopienica), Tarnowskie Góry, Bytom, Pawonków, Kłobuck. W badanej grupie 189 osób było szczególnie  narażonych (pracownicy technikum leśnego w Brynku oraz członkowie Koła Łowieckiego: "Żubr", Księży Las.

Zastosowano testy: ELISA

n  Anti-Borrelia ELISA (IgM) EUROIMMUN, Niemcy

n  Anti-Borrelia ELISA VlsE ELISA (IgG) EUROIMMUN, Niemcy

Wszystkie pozytywne wyniki były powtórnie analizowane testem Western Blot

recomLine Borrelia IgG, recomLine BorreliaIgM Mikrogen,Germany

 

Dodatnie wyniki testu na obecność przeciwciał anty IgG przeciw B. burgdorferi s. lato [B.b.s.lato] dotyczą  12,3-29,5% badanej populacji. Najczęściej stwierdzano obecność przeciwciał u osób mieszkających w Księżym Lesie, Wieszowej, Pawonkowie , Ziemięcicach, Tworogu i Kopijnicy (wartość powyżej 20%). Dodatnie wyniki testu na obecność przeciwciał anty IgM przeciw B.b.s. lato wykazano u 7 do 25% populacji. Grupa najczęstszych dodatnich wyników obejmuje populację z 5 miejscowości, tj. Zbrosławic, Księżego Lasu, Ziemięcic, Panek i Bytomia. Wyniki te sugerują  wczesny okres jaki minął od pogryzienia przez kleszcza (świeże ataki). Jednoczesne występowanie przeciwciał IgG i IgM dotyczy nielicznej populacji od 2,4 do 22,2% badanych osób i wskazuje na okres przejściowy w tworzeniu przeciwciał. Osobno badno 314 pacjentów leczonych w poradni z powodu boreliozy z okolic Bytomia; w grupie osób z Poradni Chorób Zakaźnych w Bytomiu wykazano najwyższy odsetek pacjentów z przeciwciałami IgM (36,3%) oraz jednocześnie IgG i IgM (25,8%). W trakcie weryfikacji wyników testów ELISA metodą Western Blot w zakresie przeciwciał klasy IgG przeciwciał B.burgdorferi wyniki dodatnie potwierdziły się na 26%. 8,83% wyników to wyniki wątpliwe, wymagające potwierdzenia swoistości przeciwciał innym testem. W grupie przeciwciał IgM wyniki dodatnie potwierdziły się w 19,67%, a wątpliwe stanowiły 2,3%.

W w/w miejscowościach prowadzono badania ankietowe wśród osób po inwazji kleszcza, połączone z akcją uświadamiającą rolę kleszczy w transmisji chorób.  Wcześniej przygotowano ankiety do badań nad znaczeniem kleszczy w rozprzestrzenianiu chorób transmisyjnych (boreliozy, babeszjozy, anaplazmozy, kleszczowego zapalenia mózgu). Badaniami ankietowymi objęto 1633 osoby.

Wyniki badań ankietowych

Typ badania – epidemiologiczne badanie przekrojowe z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza.

Metoda badania. Ankieta autorska zawierała łącznie 26 pytań składała się z trzech części: dane osobowe (płeć, wiek, zawód), wywiad epidemiologiczny dotyczący ekspozycji na kleszcze oraz rozpoznanych chorób przenoszonych przez kleszcze oraz deklarowanych przez ankietowanych występujących aktualnie objawów chorobowych i ich nasilenia. Ponadto analizie poddano wyniki badań immunoglobulin IgG i IgM. Respondenci zgłaszali się do badań po otrzymaniu pełnej informacji o celu i metodyce badania.

Wyniki. Kompletne dane uzyskano w grupie 1226 osób (dane z badań ankietowych i badania immunoglobulin IgM, IgG).

Ekspozycja na kleszcze  w badanej grupie

Fakt ekspozycji na kleszcze

Liczba badanych

 

Odsetek

(%)

Tak

987

(80,51)

Nie

91

(7,42)

Nie pamiętam

140

(11,42)

Brak odpowiedzi                  

8

(0,65)

Ogółem

1226

(100)

 

W odpowiedzi na pytanie „ Czy kiedykolwiek doszło do ukłucia przez kleszcze?”, zdecydowana większość badanych (n=987; 80,51%) potwierdziła wystąpienie takiej okoliczności. Około 11% respondentów nie pamiętało takiego faktu. Osiem osób nie udzieliło odpowiedzi na pytanie. Szczegółowej analizie poddano grupę osób (n=987), którzy doznali zakłucia przez kleszcze. Wśród badanych większość stanowiły kobiety (n=561; 56,84%), w przypadku 12 osób brak było informacji dot. płci.

eea grants
Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism and the Norwegian Financial Mechanism
www.eeagrants.org
norway grants